EIA
EIA = Posuzování vlivu na životní prostředí
EIA (Environmental Impact Assessment) je jedním z nástrojů ochrany životního prostředí před potenciálními negativními vlivy připravovaných záměrů a investic (stavba, činnost, technologie). Jde o systematické zkoumání možných dopadů záměrů na životní prostředí, a to dříve, než se započne s vlastní realizací záměru. Důraz je kladen i na účast veřejnosti a na zvažování alternativ řešení.
Proč EIA?
Prevence – Záměr je předem posouzen odborníky (případně i předložen veřejnosti), lze tak včasně předejít pozdějším, velmi drahým problémům s nápravou směrem k environmentálně přijatelnější formě.
Splnění zákona – Výčet posuzovaných aktivit je přílohou č.1 zákona. Pod zákon č. 100/2001 Sb. spadají veškeré významnější záměry investic v energetice, průmyslu, dopravních a liniových stavbách, občanské výstavbě (obchodních středisek), odpadovém hospodářství, těžbě nerostů, vodním hospodářství, zemědělství, lesnictví a v dalších aktivitách.
Nabízíme Vám
- poradenství
- zpracování oznámení, dokumentací a posudků EIA
- zastoupení klienta v jednání s úřady a organizacemi činnými v procesu EIA
- prezentace, tj. seznámení veřejnosti se záměrem a jeho vlivy na životní prostředí
- zajištění a provedení procedury zjišťovacího řízení
- zpracování dílčích souvisejících a správními úřady požadovaných analýz (např. hlukové a rozptylové studie , biologické průzkumy , hodnocení rizik, apod.)
Podrobnosti o EIA
Proces EIA probíhá v souladu se zákonem č.100/2001 Sb. o posuzování vlivů na životní prostředí, ve znění zákona č. 93/2004, který stanovuje všechny věcné i formální náležitosti procesu EIA.
Rozsah EIA pokrývá celý „životní cyklus“ záměru, tj. fáze
- přípravy,
- provedení (např. vybudování továrny, komunikace),
- provozování (např. provoz dané technologie, komunikace)
- likvidace
- sanace
Záměr obsahuje i návrh protiopatření vůči potenciálním škodám na životním prostředí během těchto fází. Proces EIA začíná tzv. zjišťovacím řízením, tj. vypracováním oznámení záměru a jeho předložením příslušnému úřadu (Ministerstvu životního prostředí resp. dotčenému krajskému úřadu) ke zveřejnění. Příslušný úřad následně rozhodne o dalším posuzování. Pro záměry, které podléhají dalšímu posuzování, je následně vypracována dokumentace, která je zveřejněna, musí být na ni vypracován oponentní posudek a proces EIA je završen veřejným projednáním a vydáním stanoviska příslušného orgánu.